Question
Download Solution PDFComprehension
Directions: Read the data carefully and answer the following questions.
The bar graph shows the total number of newspapers and magazines sold by five organizations (A, B, C, D, E).
The pie chart shows the percentage of newspapers sold by each organization.
Note: The total number of newspapers sold by E is 960.
If organization E increases its newspaper sales by 15% and decreases its magazine sales by 20%, while organization B increases its magazine sales by 25% and decreases its newspaper sales by 10%, what is the percentage difference between the new total number of newspapers sold by E and the new total number of magazines sold by B (rounded to two decimal places)?
Answer (Detailed Solution Below)
Detailed Solution
Download Solution PDFGeneral Solution:
The total number of newspapers sold by E is 960.
Total newspapers and magazines sold by E = 2400
Percentage of newspapers sold by E = a%
So:
Number of newspapers sold by E = a / 100 × 2400 = 960
a / 100 × 2400 = 960
24a = 960
a = 40
Organization A:
Total newspapers and magazines sold = 840
Percentage of newspapers sold = 36.66%
Number of newspapers sold = 36.66 / 100 × 840 = 308
Number of magazines sold = 840 - 308 = 532
Organization B:
Total newspapers and magazines sold = 1440
Percentage of newspapers sold = 42.22%
Number of newspapers sold = 42.22 / 100 × 1440 = 608
Number of magazines sold = 1440 - 608 = 832
Organization C:
Total newspapers and magazines sold = 2420
Percentage of newspapers sold = 45.45%
Number of newspapers sold = 45.45 / 100 × 2420 = 1100
Number of magazines sold = 2420 - 1100 = 1320
Organization D:
Total newspapers and magazines sold = 2880
Percentage of newspapers sold = 31.25%
Number of newspapers sold = 31.25 / 100 × 2880 = 900
Number of magazines sold = 2880 - 900 = 1980
Organization E:
Total newspapers and magazines sold = 2400
Percentage of newspapers sold = 40%
Number of newspapers sold = 960
Number of magazines sold = 2400 - 960 = 1440
Organization | Total Newspapers and Magazines Sold | Newspapers Sold | Magazines Sold |
---|---|---|---|
A | 840 | 308 | 532 |
B | 1440 | 608 | 832 |
C | 2420 | 1100 | 1320 |
D | 2880 | 900 | 1980 |
E | 2400 | 960 | 1440 |
Calculations:
Original newspaper sales by E = 960
Increase in newspaper sales by 15%:
Increase = 0.15 × 960 = 144
New newspaper sales by E =960 + 144 = 1104
Original magazine sales by B = 832
Increase in magazine sales by 25%:
Increase = 0.25 × 832 = 208
New magazine sales by B = 832 + 208 = 1040.
The formula for percentage difference is:
Percentage Difference = |(Value 1 - Value 2) / [(Value 1 + Value 2) / 2] | × 100
Here:
Value 1 = New newspaper sales by E = 1104
Value 2 = New magazine sales by B = 1040
Substitute the values:
Percentage Difference = |(1104 - 1040) / [(1104 + 1040)] / 2 | × 100
Percentage Difference = |(64) / [(2144) / 2] | × 100
Percentage Difference = | 64 / 1072 | × 100
Percentage Difference = 0.0597 × 100 = 5.97%
Thus, the percentage difference between the new total number of newspapers sold by E and the new total number of magazines sold by B is 5.97%.
Last updated on Jul 17, 2025
-> SBI PO Exam Date 2025 has been officially released on the official website of State Bank of India. As per the notice, the SBI PO Prelims Exam is scheduled for 2nd, 4th and 5th August 2025.
-> SBI PO Notification 2025 is released to fill 541 vacancies for Probationary Officer Post and the SBI PO Exam Dates 2025 will also be released soon on the official website of State Bank of India.
-> SBI PO Recruitment 2025 selection process include Prelims, Mains, followed by an interview or GD Round.
-> The candidates can check the SBI PO Previous Year Papers which helps to learn about the difficulty level of the exam and candidates are also advised to attempt the SBI PO Test Series to test their preparation.